19 Kasım, 2007

Genet Querelle

Arokarya ağaçlarının yaprakları kırmızı, kalın ve tüylüdür, biraz yağlıdır ve kahverengiye de çalar. Bunlar mezarlıkları süsler; uzun yıllar önce ölmüş, yüzyıllar boyunca, bu hala vahşi ve hoş kıyıda dolaşmış balıkçıların mezarlarını süsler. Bu insanlar kayıkları ve ağları çeke çeke zaten kararmış kaslarını bronzlaştırdılar. O zaman, şimdi unutulmuş ama ayrıntıları pek az değişmiş kıyafetleri vardı: Önü V biçiminde adamakıllı oyulmuş gömlek giyiyorlar, kıvırcık, siyah saçlı başlarına çok renkli eşarp bağlıyorlardı. Yalınayak yürüyorlardı. Öldüler. Parklarda da yetişen bu ağaçlar bana onları düşündürüyor. Şimdi hayalet olmuş bu insanlar şakacılıklarını ve ateşli gevezeliklerini sürdürüyorlar: Onların ölmüş olduklarını kabul ediyorum. 1730'lu yılların bir balıkçısını diriltmenin daha iyi başka bir yolu bulunmadığından, daha canlı yaşasın diye, kayalıkların üstünde güneşe karşı ya da akşamları çam ağaçlarının gölgesinde diz çöküp, onun imgesini hazzıma hizmet etmeye zorluyordum. Br gençle birlikte olmak onlardan ayrılmama her zaman yetmiyordu...
jean genet - hırsızın günlüğü, sayfa 124
Ünlü yönetmen Fassbinder'in 1982 tarihli, Jean Genet'in ''Querelle de Brest'' romanından uyarladığı, romanın ana karakterinin ismiyle hatırlanan filminden bir kare, bu yazıda kullanılan fotoğraftır. Romanın en kararsız, bazen de mutsuz ismi sayılabilecek teğmen, hani şu resimdeki, zor şartlar altında, evinden uzakta sürdürdüğü yaşamında ani hisler duyumsamaya başlar fakat hata yapmaktan korkar, sürekli. Taktir edersiniz ki, gemi içindeki yaşam oldukça dişlidir, teğmenin hataları, hazları oluverir. ''Hırsızın Günlüğü''nden daha yoğun bir erotizm içerse bile, cinselliği sanki günlük hayatımızın olağan bir parçasıymış gibi göstermesiyle, daha sakin okuyuşlar sunan ''Denizci'' de, kurnaz kadınlar ve güçlü erkekler arasında cinayetleri ve aşklarıyla güzelleşen Querelle, ne yazık ki, yaptıklarına sebepler bulmak konusunda biraz beceriksizdir, aklı karışır, teğmen kadar olmasa da. Daha sonradan aynı yoldan yürüyecek bu iki karakter, Genet'in ilk eserlerinde görülen ince bir çekingenliğin sembolü ya, bu kararsızlık, tatlı bir çelişkiye dönüşür. Querelle'nin ve teğmenin paradoksları, daha sonraki eserlerde, büyük bir yücelik duygusu altında ezilecektir.

4 yorum:

CresceNet dedi ki...

Oi, achei seu blog pelo google está bem interessante gostei desse post. Gostaria de falar sobre o CresceNet. O CresceNet é um provedor de internet discada que remunera seus usuários pelo tempo conectado. Exatamente isso que você leu, estão pagando para você conectar. O provedor paga 20 centavos por hora de conexão discada com ligação local para mais de 2100 cidades do Brasil. O CresceNet tem um acelerador de conexão, que deixa sua conexão até 10 vezes mais rápida. Quem utiliza banda larga pode lucrar também, basta se cadastrar no CresceNet e quando for dormir conectar por discada, é possível pagar a ADSL só com o dinheiro da discada. Nos horários de minuto único o gasto com telefone é mínimo e a remuneração do CresceNet generosa. Se você quiser linkar o Cresce.Net(www.provedorcrescenet.com) no seu blog eu ficaria agradecido, até mais e sucesso. If is possible add the CresceNet(www.provedorcrescenet.com) in your blogroll, I thank. Good bye friend.

dinoah dedi ki...

güzel filmdir.

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.